BETTER THREE HOURS TOO SOON THAN A MINUTE TOO LATE

MAGAZÍN KLENOTNICTVÍ BENY

Snubní a zásnubní prsteny

Dar z neochvějné lásky, dar symbolický, dar od srdce. I tak by se daly nazvat prsteny, které provázejí dva z nejdůležitějších okamžiků vztahu dvou milujících osob. Zásnuby i svatba jsou opředeny aureolou výjimečnosti – a takové by také měly být prsteny. Kolik je ale na světě lidí, tolik je pohledů na výjimečnost. Proto se každý zlatník či šperkař snaží nabídnout zamilovaným párům širokou škálu variant, aby si z nich mohly vybrat tu nejpříhodnější.

Nekonečná láska

Lásku každý prožívá osobitým způsobem. Tento mimořádný cit, provázející mnoho slastných pocitů a mimořádný stav, kdy se dva cítí, že k sobě nerozlučně patří, si lidé přejí uchovat navždy. A právě ono nekonečno zhmotňuje kupříkladu také prsten. Jeho tvar – kruh – symbolizuje nekonečnost, věčnou lásku, ale také koloběh života a dokonalost.

Prsten jako platidlo za ženu

Prsteny vztah muže a ženy provázejí od dávnověku. Doklady jsou například už z Egypta. Tehdy ale muž k připomínce společné budoucnosti navlékal ženě kroužky z přírodních materiálů, např. z kůže nebo rákosu. V Řecku a hlavně za římských dob nabývaly snubní prsteny i symboliku určitého platidla muže, které předal nevěstiným rodičům za svou budoucí ženu. Jindy si zas prsteny vyměnily navzájem snoubenci jako znak důvěry. To už se ale nosily obroučky trvanlivější, ukuté z kovu a různých slitin. 

Vzpomínka na manželku

Křesťané přijali zvyk předávání snubního prstenu až časem a přirozeně, že z čím vzácnějšího kovu kroužek byl, tím byl hodnotnější, cit k ženě vřelejší a muž bohatší. Zajímavé je, že snubní prsteny získaly zpět svou zástupnou hodnotu ve 20. století. Přičinila se o to neblaze 2. světová válka. Tehdy začali i muži odcházející na frontu nosit láskyplný symbol, aby jim připomínal jejich drahou manželku a odhodlání živ a zdráv se s ní opět shledat.

Zásnubní prsteny

Před tím, než si budoucí manželé řeknou své „ano“, je přirozené, že muž požádá ženu o ruku. A právě tento okamžik zásnub je spojen s předáním zásnubního prstenu. Vztah nabývá trvalejší podoby, je předzvěstí budoucí svatby, která by měla následovat do roka. I když se tento termín už dnes nebere tak vážně, zásnuby bez zásnubního prstenu by byly maximální „faux pas“. Obvykle je zásnubní prsten zdobnější než ten snubní. Většinou má podobu obroučky z cenného kovu s jedním kamenem (nejlépe briliantem), nebo jedním velkým kamenem doprovázeným menšími. Pánové by se ale měli velmi dobře zamyslet nad tím, jaká jejich vyvolená je a jaké šperky ráda nosí, aby ze zásnubního prstenu měla opravdu radost a nosila jej.

Snubní prsteny

Snubní prsteny jsou důkazem společného svazku a závazku. Každý z manželů má u sebe připomínku, že na to dobré i zlé není v životě sám. Je to důkaz lásky (jak už víme ze symboliky kruhu – lásky nekonečné), zároveň však připomíná i symbolickou ochranu nositele. Oproti zásnubnímu prstenu ty snubní už je lepší vybírat v páru a s vědomím, že je budeme nosit mnoho let. K výběru prstenů je také dobré se poradit se zlatníkem, případně si zkusit snubní prsteny předvybrat i v pohodlí domova a nakonfigurovat si je on-line. A přirozeně včas, aby svatba mohla být vskutku okamžikem radostným, bez stresu a zbytečných starostí.

Publikováno: 12. 10. 2022

Autor: Beny spol s.r.o.

Tagy: Šperkařství

další články

Beny - autorizovaný prodejce značky Chopard

Hledat: ""

0 ks
Košík: 0
0 ks
0 ks
Oblíbené
  • Beny klub
  • Magazín

BENY KLUB

Vás, našich zákazníků, si velice vážíme. Proto jsme pro vás, milovníky hodinek a šperků, založili Klub BENY, jehož členům nabízíme mnoho exkluzivních výhod. Registrace zdarma zabere jen několik minut. Přijměte tedy, prosím, naše pozvání.

Beny KLUB