HLAVNÍ KRITÉRIA PRO VÝBĚR DIAMANTU

Pokud jste se rozhodli investovat do diamantů, je potřeba znát kritéria, na základě kterých se diamanty vybírají. Hodnocení provádějí mezinárodně uznávané gemologické laboratoře. 

Tato kritéria určují hodnotu a kvalitu diamantu, jsou 4 a označují se jako 4C :

čistota -CLARITY, barva  - COLOR, brus - CUT, hmotnost - CARAT .

Při výběru diamantu si je potřeba ujasnit, zda diamant bude součástí šperku, který bude těšit Vaše oko a zároveň bude investicí nebo se rozhodnete pro koupi investičního diamantu, který není nikdy součástí šperku.

Kritéria hodnocení diamantu

Čistota diamantu - CLARITY

Čistotou diamantu se míní míra vnitřních defektů. Mohou to být krystaly cizího materiálu, nezkrystalizovaný uhlík nebo strukturální nedostatky jako malé praskliny, které mohou způsobovat bělavý nádech diamantu. Nejcennější diamanty jsou zcela čisté a ideálně krystalizované. Takovéto diamanty ale nalezneme zřídka. Pouze asi 20 procent vytěžených diamantů má dostatečnou čistotu a lze je využít v klenotnictví. Ostatních 80 procent se využívá průmyslově jako řezné nástroje nebo brusivo. Inkluze sice snižují cenu diamantu, zároveň ale slouží při diagnostice. Poznáme podle nich, že je kámen pravý (přírodního původu). Do hodnocení čistoty se nezahrnují vnější charakteristiky např. škrábance apod..

Inkluze najdeme téměř ve všech surových diamantech, nejčastěji jsou to:

Jak se určuje čistota diamantu

Čistotu diamantu určují gemologické laboratoře na základě pečlivě sestavených pravidel. K nejznámějším a nejspolehlivějším zajisté patří stupnice Amerického gemologického institutu (GIA). Při hodnocení čistoty se můžete setkat i se stupnicí AGSL, která pracuje se stupni 0–10, kdy 0 označuje stupeň bez znečištění.

Přehledná tabulka GIA ukazuje různé úrovně čistoty diamantu obr.

Čistotu diamantu zkoumá zkušený odborník speciální 10 x zvětšující aplanatickou achromatickou lupou, v normálním světle. Umístění, rozměr i typ zjištěných inkluzí je vždy přesně uveden v certifikátu k diamantu. Za bezchybný diamant se považuje takový, který ani při desetinásobném zvětšení nemá žádný viditelný kaz. Čistota diamantu se může dodatečně vylepšit např. laserovou úpravou, zásah ale musí být jednoznačně popsán v certifikátu, např. „vrtáno laserem“. Klasifikace čistoty pak odpovídá čistotě kamene po úpravě.

Barva diamantu - COLOR

Barva diamantů je v přírodě velmi různá. V případě, že diamant vznikl za dokonalých podmínek, je bezbarvý. V přírodě se můžeme setkat s celou škálou barev. Od bezbarvých diamantů, přes lehce zažloutlé, až k oranžovým, růžovým, fialovým, modrým nebo i extrémně vzácným červeným kamenům. Běžné zabarvení - většina kamenů se vykytuje v barevných tónech od lehce nažloutlé po hnědožlutou. Toto zabarvení snižuje cenu kamene. Nažloutlé diamanty se řadí do skupiny „Cape“ neboli „kapská série“ a jsou levnější. Barva diamantu se posuzuje dle barevné stupnice GIA (Gemological Institute of America), která diamanty dělí dle barev za pomocí písmen abecedy od D po Z. Písmeno D označuje naprosto bezbarvé diamanty (prvotřídně bílé+) a nejvíce zabarvené písmenem viz tabulka barevné stupnice GIA níže.

Bezbarvost u diamantů je vysoce ceněna. Zcela bezbarvé diamanty jsou z běžných diamantů nejcennější.

Přehledná tabulka barevné stupnice GIA obr.

Fancy diamanty – barevné diamanty 

Čím je diamant bezbarvější, tím je i dražší. Výjimkou jsou tzv. fancy diamanty, přírodní barevné diamanty. Na ty se stupnice GIA nevztahuje a svou cenou mohou překonat i dokonale bezbarvé diamanty. Barva se posuzuje pomocí porovnávací sady kamenů, tzv. master stones, a to pod lampou imitující denní světlo. K určení barvy kamene se také používá elektronický kolorimetr. I když se technická zařízení rychle vyvíjejí, zatím žádný prodávaný kolorimetr nenahradil lidské oko. fancy diamanty – barevné diamanty obr.

Brus diamantu - CUT

Broušení diamantů je šperkařská činnost, při které se ze surových diamantů broušením vytváří drahokamy použitelné do šperků. Surový diamant získá svoji krásu až po vybroušení. U větších a dražších kamenů je broušení prováděno ručně, u menších kamenů se dnes většinou používá strojového broušení. 

U kvality brusů diamantů se hodnotí proporce, povrchové opracování a symetrie.

Dle mezinárodní stupnice existuje pět stupňů kvality brusu: 

Excellent/Ideal cut, Very good, Good, Fair a nejhorší Poor.  

 Dále se u brusu hodnotí:

Diamantové brusy

diamantové brusy obr.:

Hmotnost diamantu  - CARAT 

Určení hmotnosti

Hmotnost diamantů se určuje na velmi přesných diamantových váhách – dnes nejčastěji na elektronických karátových váhách. Vzhledem k jasně daným parametrům briliantového brusu, ji ale můžeme stanovit i změřením briliantu.

 

Hmotnost a cena

Cena diamantu neroste úměrně jeho hmotnosti. Velké diamanty jsou totiž vzácné, a tak jsou i cennější. Diamant o váze 2 karátů je tedy dražší než dva jednokarátové diamanty s jinak stejnými vlastnostmi. Největší nalezené diamanty mají tisíce karátů.

Vše o briliantech v kostce - tabulka k vytištění JPG

Beny - autorizovaný prodejce značky Chopard

Hledat: ""

0 ks
Košík: 0
0 ks
0 ks
Oblíbené
  • Beny klub
  • Magazín

BENY KLUB

Vás, našich zákazníků, si velice vážíme. Proto jsme pro vás, milovníky hodinek a šperků, založili Klub BENY, jehož členům nabízíme mnoho exkluzivních výhod. Registrace zdarma zabere jen několik minut. Přijměte tedy, prosím, naše pozvání.

Beny KLUB