O PERLÁCH
Perly jsou již od nepaměti symbolem luxusu, bohatství a elegance. Jsou jediným organickým drahokamem. Šperky z pravých perel jsou hodnotné a nadčasové. Jsou vhodným dárkem mimo jiné také u příležitosti křtin, promocí a svateb.
Jejich jednoduchost a prostá krása sluší každé ženě.
Přírodní perly
Perla se rodí uvnitř měkkýše-perlorodky. Do schránky vnikne malý cizorodý předmět, např. zrnko písku. Toto zrnko vyvolá obrannou reakci perlorodky a ta počne vylučovat perleťovou hmotu a obalovat toto cizí tělísko. Toto je přirozený proces ve volné přírodě.
Tyto perly jsou velice vzácné a dají se koupit pouze na aukcích nebo u vyhlášených klenotníků.
Perly z chovů – kultivované perly
Většina v současnosti prodávaných perel pochází z chovů. Kultivované perly vznikají taktéž uvnitř perlorodky a tento proces je stejný jako u přírodních perel jen s tím rozdílem, že cizí tělísko je vkládáno do perlorodky úmyslně. Doba růstu perly se pohybuje od jednoho roku do několika let. K hlavním oblastem chovu perel patří Čína, Japonsko, Tahiti a Vietnam.
Druhy perel
Perly rozdělujeme do dvou kategorií: SLADKOVODNÍ A MOŘSKÉ
Mořské perly - lze rozlišit několik základních druhů perel
- Perly Akoya pocházejí z Číny, Vietnamu či Japonska. V teplejších vodách Číny mohou perly růst až dvakrát rychleji než v chladnějších japonských vodách. Mívají velikost 5 až 9 mm a jejich barva bývá rozličná: bílá, bílá s podtóny růžové, modré či zlatavé, krémová, stříbřitá, zelená. Ostatní odstíny jsou dobarvovány organickou cestou. Japonské perly Akoya patří k nejkrásnějším bílým perlám na světě. Produkce perlorodky za život je 1–2 perly.
Klasifikace perel: systém A-AAA
- Tahitské perly jsou produkovány zvláštním druhem ústřic s černými okraji vyskytujícím se v oblasti Francouzské Polynésie. Barvu perel ovlivňuje zbarvení pysků perlorodky. Barva „černých“ Tahitských perel není ve skutečnosti černá. Dominují perly v odstínech stříbrné, šedé, hnědé - čokoládové, lilkové. K nejvzácnějším Tahitským perlám patří perly v paví modré a zelené. Velikost perel: 7–18 mm, výjimečně i 20 mm. Tyto perly jsou vzácné i proto, že těchto ústřic v chovech přežívá jen malá část. Jednotlivé perly se od sebe navzájem značně odlišují, takže např. pro sestavení náhrdelníku je jich potřeba roztřídit stovky.
Jsou jedny z nejkrásnějších a největších mořských perel světa.
Klasifikace perel: systém A-D, možno též systém A-AAA
- Perly jižního Pacifiku – South See pěstiteli těchto perel jsou Austrálie, Filipíny, Indonésie, Japonsko, Papua - Nová Guinea, Barma. Velikost obvykle bývá 8 mm-20 mm. Nejčastější barva bílá, stříbrná zlatá, žlutooranžová, modravá; navíc mohou mít růžový, zelený nebo modrý nádech. Zbarvení těchto perel rovněž ovlivňuje zbarvení pysků perlorodky, které dorůstají až do velikosti 35 cm.
Klasifikace perel: systém A-D, možno též A-AAA
- Mabe perly mají vždy tvar polokoule. Pěstují se v Číně, Japonsku a USA.
Sladkovodní perly jsou produkovány mj. perlorodkou říční. V chovu se používají cizí tělíska menší než v mořských farmách. V jedné perlorodce může současně vyrůstat 20 a více perel, oproti mořským perlám, ve kterých mohou současně vyrůstat maximálně 2 perly. Díky tomu jsou sladkovodní perly cenově dostupnější. Perla je tvořena celá z perleti. V současné době je jejich kvalita mnohdy srovnatelná s mořskými perlami.
- Velikost perel 2 mm – 16 mm. Barva bílá, krémová, růžová, lososová, fialková. Odstíny modré, černé, hnědé a zelené jsou barevně upravovány organickou cestou.
- Klasifikace perel: systém A-AAA
KLASIFIKACE PEREL
- Kvalita perel se posuzuje podle několika parametrů (zejména tvar lesk, procento vad). Ve světě se používají dva systémy hodnocení kvality perel AAA-AA-A, nebo označení A-D (někdy nazýváno jako tahitské hodnocení).
- Systém AAA – A
- Systém AAA – A hodnotí perly na stupnici od AAA do A, přičemž AAA je označení nejvyšší kvality. Tento systém hodnocení se používá zejména pro perly sladkovodní a mořské perly Akoya, ale je také mnohdy akceptován pro perly jižních moří a Tahitské perly:
AAA – perly nejvyšší kvality prakticky bezchybné perly, povrch má velmi vysoký lesk a alespoň 95 % plochy perly je bez jakéhokoli typu přírodní vady (tečky, rýhy). Perla by měla mít dokonale kulatý tvar, vysoký lesk. U mořských perel Akoya by v této kvalitě měla být tloušťka perleti 0,4 mm a více (u sladkovodních perel to neplatí, neboť jsou tvořeny celé z perleti)
AA – standardní kvalita povrch perly by měl mít vysoký lesk, a nejméně 75 % plochy perly by mělo být bez přírodních vad. Tvar perly je téměř kulatý, lesk bude velmi pěkný, silná vrstva perleti. Celkově jsou perly AA ve velmi pěkné kvalitě, ale ne tak krásné jako u kvality AAA.
A – nejnižší kvalita to je nejnižší kvalita perly s nižším leskem anebo s vadami na více než 25% povrchu perly. Na povrchu perly mohou být rýhy, tečky, jejich tvar nemusí být příliš pravidelný.
Systém A–D
- Systém označuje perly na stupnici od A do D, přičemž A označuje nejvyšší kvalitu. Systém se používá ve Francouzské Polynésii a je založený na tamním vládním standardu. Tento systém se používá zejména pro hodnocení perel z Tahiti a perel jižních moří, proto je často označován jako „Tahitský systém“.
- A: Nejvyšší kvalita perly s velmi vysokým leskem a pouze malými nedokonalostmi na méně než 10 % jejího povrchu.
- B: Perla má vysoký nebo střední lesk. Povrch může mít některé viditelné nedokonalosti, ale na méně než 30 % své plochy.
- C: Střední lesk s povrchovými defekty na méně než 60 % plochy povrchu perly.
- D: Perla může mít mnoho menších defektů, bez žádného hlubokého defektu, rozložených na více než 60 % svého povrchu; nebo kombinaci malých a hlubokých defektů na méně než 60 % svého povrchu. V této kvalitě je lesk perly nepodstatný. I nejlesklejší perly budou hodnoceny jako D, pokud je jejich povrch poškozen v uvedeném rozsahu. Perly s hodnocením nižším než D, jsou považovány za perly nevhodné pro šperkařství
Jak pečovat o perly ve zkratce
- Perly ukládejte odděleně, aby nedošlo k poškrábání, pokud možno zabalené do měkkého hadříku.
- Parfémy, vlasové spreje a jiné druhy kosmetických přípravků použijte před obléknutím perel.
- Při čištění v žádném případě nepoužívejte čistící prostředky.
- Perly zbavujte nečistot jemným měkkým hadříkem, vlhkým kapesníčkem nebo vlažnou vodou.
- Je vhodné nechat perly znovu převléknout v případě jejich uvolnění. Uzlíky mezi jednotlivými perlami chrání všechny perly před vyvléknutím a rozsypáním se v případě přetržení. Uzlíky také zabraňují vzájemnému otírání perel mezi sebou a jejich možnému poškození.