BETTER THREE HOURS TOO SOON THAN A MINUTE TOO LATE

MAGAZÍN KLENOTNICTVÍ BENY

Tachymetr, zvláštní čísla na lunetě či ciferníku. K čemu slouží?

Hodinky jsou sofistikovaná zařízení, která dokážou měřit nejen čas, ale také další hodnoty. Jednou z nich je rychlost, nebo vzdálenost zdolaná za určitý časový okamžik. A právě k takovému měření slouží tzv. tachymetr. 

Čas křtěný automobilismem

Podobně jako tachometr u automobilu i tachymetr na hodinkách měří rychlost. Důležité je však říci, že jde o rychlost průměrnou a že je nutné, aby daná činnost probíhala méně než jednu minutu. Své by vám určitě o tom řekli nadšení příznivci automobilových závodů z 30. let 20. století, kteří si funkci tachymetru náležitě pochvalovali.

Vteřiny jsou důležité

Taychymetr najdete po obvodu ciferníku nebo na lunetě podobně, jako jsou naznačeny jednotlivé sekundy. Jednotky rychlosti i vteřin odměřuje jedna ručička, ta vteřinová. Zatímco sledujete, jak během měření přibývá pohybem ručičky vteřina za vteřinou, čísla tachymetru se po obvodu lunety naopak zmenšují. Začínají na 12 hodině hodnotou 60 a vzápětí vyletí na 600 resp. 500, aby se pak postupně snižovala. 

Princip je jednoduchý

Pokud máte hodinky s tachymetrickou stupnicí, pak se jistě v útrobách vašeho zařízení skrývá i chronograf, což jsou vlastně stopky. Řekněme, že chcete změřit průměrnou rychlost vozidla během zdolávání vzdálenosti jednoho kilometru. Při startu spustíte stopky a až vůz projede cílovou rovinkou zastavíte je. Vteřinová ručička vám ukáže, kolik uběhlo vteřin, ale také, díky tachymetrické stupnici, jakou průměrnou rychlostí vůz ujel vzdálenost jednoho kilometru. 

Matematika jako pomocník

Díky tachymetrické stupnici a funkci stopek můžete měřit třeba i vzdálenost, nebo dokonce spotřebu paliva za určitý okamžik. Pohrajete si ale s jednoduchou matematikou. Funkce tachymetru je zkrátka přínosná, dnes už ale více svým estetickým vzhledem. Hodinky s mnoha údaji vypadají zajímavěji. Mohou podpořit sportovní, ale i elegantní vzhled, jde jen o to, v jakém duchu a z jakých materiálů jsou hodinky vyrobeny.

Publikováno: 10. 2. 2023

Autor: Beny spol s.r.o.

Tagy: Hodinářství

další články

Beny - autorizovaný prodejce značky Chopard

Hledat: ""

0 ks
Košík: 0
0 ks
0 ks
Oblíbené
  • Beny klub
  • Magazín

BENY KLUB

Vás, našich zákazníků, si velice vážíme. Proto jsme pro vás, milovníky hodinek a šperků, založili Klub BENY, jehož členům nabízíme mnoho exkluzivních výhod. Registrace zdarma zabere jen několik minut. Přijměte tedy, prosím, naše pozvání.

Beny KLUB