Become part of the BENY Club and enjoy the care you truly deserve.
Fill out the registration form, receive a 5% discount on your first purchase, and start enjoying all the benefits today.
Become part of the BENY Club and enjoy the care you truly deserve.
Fill out the registration form, receive a 5% discount on your first purchase, and start enjoying all the benefits today.
42 mm, Automatic, Stainless steel
Product inquiry
Do you have a question about this product?
We will be happy to provide you with detailed information or personal advice. Contact us using the form below - we will reply as soon as possible.
Maurice Lacroix 1975 Master Grand Date Retrograde 758008-SS001-090-2
206 700 Kč
Price incl. VATWrite your question
Reservations at the shop
Would you like to see the product first?
Create a non-binding reservation and we will prepare the selected product for you in the shop, where our expert staff will advise you. The reservation is valid for 3 days.
Maurice Lacroix 1975 Master Grand Date Retrograde 758008-SS001-090-2
206 700 Kč
Price incl. VATSelect a store
Product description
The Maurice Lacroix 1975 Master Grand Date Retrograde (758008-SS001-090-2) combines classic elegance with advanced Swiss watchmaking. The 42 mm stainless steel case with brushed and polished surfaces is complemented by a modern skeletonized sapphire dial, revealing part of the movement and highlighting the watch complications.
At its heart is the manufacture automatic movement Maurice Lacroix ML302, operating at 28,800 vibrations per hour, with 39 jewels and a power reserve of approximately 38 hours. The watch features a large date display at 12 o’clock and a retrograde day-of-the-week indicator at 6 o’clock, along with hour, minute, and second displays.
The dial is protected by scratch-resistant sapphire crystal with anti-reflective coating, while the movement can be viewed through the transparent sapphire case back. The watch is finished with a black leather strap with butterfly clasp and offers 50 m (5 ATM) water resistance.
Files for download
Product specifications
| Producer: | Maurice Lacroix |
|---|---|
| Supplier code: | 758008-SS001-090-2 |
| Intended for | Men’s |
| Collection | Pontos |
| Watch style | Luxury, Elegant, Classic |
| Water resistance i | 50 m |
| Case shape | Round |
|---|---|
| Case size | 42 mm |
| Case Thickness | 13 mm |
| Case material | Stainless steel |
| Case features | Transparent back cover i |
| Crystal | Sapphire glass with double-sided anti-reflective coating |
| Lug Width i | 20 mm |
| Dial | Analog |
|---|---|
| Dial material | Sapphire crystal |
| Dial color | Skeleton |
| Hour markers | Indexes |
| Luminiscence i | Hands, Super-LumiNova ® |
| Movement | Self-Winding i |
|---|---|
| Calibre | Maurice Lacroix Manufacture ML302 |
| Power reserve | ~38 hodin |
| Functions | Day of the week, Big Date i |
| Strap color | Black |
|---|---|
| Strap material | Alligator leather |
| Clasp type | Butterfly clasp i |
| Clasp material | Stainless steel |
| Quick-release system | Yes i |
And there it is! The product has been added to the cart.
| 0 Kč incl. VAT |
Maurice Lacroix 1975 Master Grand Date Retrograde 758008-SS001-090-2
206 700 Kč
Set watchdog
Notice